Súčasnosť
Štátne usporiadanie
Územie Svätej zeme dnes tvoria dva územné celky: štát Izrael a palestínske autonómne územia, ktoré síce sú pod kontrolou štátou Izraeal, ale disponujú autonómiou. V roku 2012 bol štatút Palestíny rozhodnutím Valného zhromaždenia OSN zmenený na nečlenský pozorovateľský štát, čo môžeme považovať za významný krok k budúcej palestínskej štátnosti.
Štát Izrael vznikol 14. mája 1948. V tzv. Bleskovej vojne v roku 1967 sa štát rozšíril o územie Golanských výšin, Západného brehu rieky Jordán a Sinajského polostrova, ktorý Izrael vrátil Egyptu v roku 1982. Na území Izraela sa nachádza pásmo Gazy, ktoré leží pri Stredozemnom mori na sever od egyptskej hranice a tzv. Palestínska autonómia, čiže Západný breh. Tieto časti majú status území okupovaných Izraelom. Hlavou štátu je prezident, zákonodarným orgánom je parlament so 120 poslancami. Vláda zodpovedá parlamentu, na jeho čele stojí ministerský predseda, ktorý musí byť členom parlamentu.
Úradným jazykom je jidiš, teda novohebrejčina, ktorá je miešaninou starohebrejčiny s nemeckými a slovanskými prvkami, a tiež arabčina. Cudzinec sa ľahko dohovorí po anglicky a rusky.
Geografia
Izrael na severe hraničí s Libanonom, severovýchodne so Sýriou, na východe s Jordánskom, na juhozápade s Egyptom (Sinajským polostrovom) a na západe so Stredozemným morom. Rozlohou s celkovou plochou 27 817 km2 patrí medzi malé štáty.
Najdôležitejšou a najznámejšou riekou Izraela je Jordán, ktorý sa vlieva do Genezaretského jazera, z ktorého pokračuje ďalej na juh a končí v Mŕtvom mori. Jeho celková dĺžka je približne 330 km.
Hlavným mestom je Tel Aviv, medzi ďalšie významné mestá patrí Jeruzalem, Betlehem, Haifa, Holon a ďalšie.
Napriek tomu, že Izrael je malou krajinou, povrch je veľmi členitý a rozmanitý, zaujímavé je aj veľké rozmedzie medzi najvyššie a najnižšie položeným bodom – najvyšší bod predstavuje hora Meron v Golanských výšinách (2814 m.n.m.), najnižší bod predstavuje Mŕtve more (- 418 m).
Obyvatelia
Počet obyvateľov je 7 730 400, z toho približne 5,5 milióna obyvateľstva tvorí židovské obyvateľstvo a asi 2,5 milióna tvoria Palestínci, prevažne moslimovia. Približne 3,5% Palestíncov sú kresťania.
Hospodárstvo
Izrael predstavuje hospodársky sebestačnú krajinu, dovážať sa musí len hovädzie mäso a obilie. Vyvážané sú najmä komodity ako ovocie, zelenina, farmaceutiká, software, chemikálie, ale napr. aj brúsené diamanty. Najrozvinutejší je letecký, softwérový, chemický a elektrotechnický priemysel.